עמוד הבית
הסל שלי החשבון שלי
 
 
חיפוש אירוע
חיפוש
סוג
 

תערוכת הצגת אופנה

 

הצגת אופנה - תערוכת תלבושות התיאטרון העברי מ - 1922 ועד ימינו.

תיאטרון ירושלים, נובמבר 2008 - פברואר 2009

מדי ערב עולות על הבמה של תיאטרון ירושלים מיטב ההצגות של תיאטרוני ישראל. מדי ערב מגיע צוות ההפקה אל מאחורי הקלעים ובסופן של הכנות, מאופרים ולבושים, עולים השחקנים אל הבמה והקסם מתחיל. בתום ההצגה יפשטו השחקנים את תלבושותיהם ויחזרו אל הכאן והעכשוו. התלבושות תחכינה בחדרי השחקנים או תחזורנה אל המחסן, כשהן צופנות בחובן סודות וסיפורים מעולם היצירה התיאטרונית.

בתערוכה היו מכוונים הזרקורים בפעם הראשונה אל אמנות עיצוב התלבושות לתיאטרון, שנצבה במרכז הבמה. לראשונה הובא סיפור התיאטרון העברי מזווית שונה וייחודית, במבט על הבגד הבימתי.

בתערוכה הוצגו 120 תלבושות תיאטרון, אשר מחציתן שוחזרו במיוחד. התלבושות הן פרי עבודתם של מעצבי התלבושות החשובים בישראל ואמנים חשובים, שבין השאר עיצבו לבמה. עם התלבושות בחרנו להציג את הסקיצות והרישומים המרהיבים של המעצבים, ביניהם פנינים נדירות שטרם נחשפו לציבור הרחב. בחיפושנו אחר תלבושות התיאטרון, צללנו למסע מרתק אל מאחורי הקלעים של התיאטרון העברי, אל חיפוש וגילוי אוצרות סמויים ונשכחים. שיאו של מסע זה התבטא בפרוייקט שחזור חסר תקדים בהיקפו. אנו מקווים כי התערוכה תרמה לעידוד השיח בנושא שימור, מחקר ותיעוד תרבות בישראל.

תערוכה ייחודית זו  היא יוזמת תיאטרון ירושלים ופרי עבודה מאומצת של למעלה משנה של צוות גדול ושל שותפות רחבת-היקף עם גופי תיאטרון, מעצבי תלבושות, גופי מחקר וחוקרים, מוזיאונים, ארכיונים ובעלי אוספים פרטיים - ולכולם התודה.

הקהל הוזמן למסע חווייתי שכולו בד, צבע וצורה, אל סיפורו של התיאטרון העברי. כ - 60 הצגות, על פני תשעה עשורים של קלאסיקה תיאטרונית.
מחזה כזה עוד לא נראה!

יפעת צחי-קיראל, מנכ"לית תיאטרון ירושלים

 

תלבושות כאמנות וכמקצוע הוא חידוש של התיאטרון המודרני. התלבושות אינן נשלפות ממחסן התיאטרון או ההיסטוריה, אלא מעוצבות לכל הצגה מחדש.
מעצבי התלבושות הם אמני תיאטרון ששפתם שפת הדמויות והבגדים. הם שואבים השראה מהמילים ויוצרים בגדים אמיתיים לדמויות בדיוניות. כשמלאכתם עולה יפה, הבדיון נראה אמיתי. השחקן והבגד הופכים ישות אחת, דמות בלתי נשכחת. אמנותם של מעצבי התלבושות הוצבה בתערוכה זו בקדמת הבמה.

התיאטרון העברי עמד במרכז יצירת התרבות הישראלית מראשיתה. שפת הדמויות והבמה נוצקו מתוך המסורת היהודית, התיאטרון העולמי ורוח החלוציות של החברה המתהווה. בד בבד עם התחדשות השפה כשפת תרבות חיה ומדוברת. על הבמה העברית חיו ונשמו זו לצד זו דמויות העיירה היהודית, דמויות הדרמה הקלאסית מיוון, שקספיר ומולייר ועד ברכט ויונסקו. דמויות התנ"ך ליצניו ומלכיו של נסים אלוני, או דמויותיו של של חנוך לוין.

בזכרונם של צופי התיאטרון נחקקו לאהל'ה מהדיבוק בשמלה לבנה וצמות שחורות, בלואי הסחבות של הקבצנים, מחלצותיהם של שלמה המלך ומלכת שבא, המכנסים הקצרים של אורי ומיקה, המדים של החיל האמיץ שוויק, ובגדי הטניס של פוגרה.

גם המתווים לתלבושות שציירו מיטב הציירים והמעצבים הוצגו בתערוכה, בהוקרה לאמנים הנפלאים שחיו וחיים בארץ ושיוצרים כאן תיאטרון.

אוצרות התערוכה

 

צוות התערוכה:
אוצרות: טלי יצחקי ונגה ארד-אילון
ניהול פרוייקט: אורי גולדשטיין
עיצוב תערוכה: אלכסנדר ליסיאנסקי
תאורה: ג'ודי קופרמן