עמוד הבית
הסל שלי החשבון שלי
 
 
חיפוש אירוע
חיפוש
סוג
 

היה או לא היה - על הזיכרון האנושי

מרצה: פרופ' יורם יובל, פסיכיאטר ופסיכואנליטיקאי, עומד בראש מכון המוח לחקר הרגשות, אוניברסיטת חיפה

הזיכרונות שלנו הופכים אותנו למי שאנחנו. יש זיכרונות שלא נסכים להיפרד מהם בעד שום הון שבעולם, ויש גם זיכרונות שהיינו מוכנים לתת הכל כדי לשכוח אותם. שנים האחרונות הולכים ומתבררים המנגנונים המוחיים של הזיכרון, והם שופכים אור חדש על השאלות הגדולות והעתיקות בדבר מהות הזיכרון האנושי.
בסדרה זו נצא למסע בעקבות הזיכרון והשיכחה.

הקורס כולל 6 מפגשים שיתקיימו בימי חמישי בשעות 10:00-11:30, באולם רבקה קראון

 

תוכנית הקורס

 
3.11.16 מה זה בעצם זיכרון?

מדוע זיכרון הוא לא דבר אחד, איפה הוא נמצא, והאם ניתן לאתר אותו במוח? מה קובע מה אנחנו זוכרים, ואיך אנחנו זוכרים אותו? על האיש שהפסיק לזכור, ועל האיש שדיגדג חלזונות.

 
17.11.16 האדם אינו אלא

 זיכרונות הילדות משפיעים על כל מהלך חיינו. על הגיל שבו מתחילים לזכור, על הקשר בין זיכרון לזהות, ועל מה שאנו זוכרים בלי מילים.

 
1.12.16: חטאי הזיכרון

בניגוד למקובל לחשוב, זיכרון הוא דבר חי ונושם. מדוע הוא משתנה עם הזמן, אילו מנגנונים משפיעים עליו, ומדוע לא תמיד אפשר לסמוך עליו?

 
5.1.17: אני לא יכול לשכוח

על זיכרונות טראומטיים, על הדרך בה נזכרת טראומה נפשית, על החיים בצל הזיכרון, על הפרעת דחק פוסט־טראומטית, ועל דרכי הטיפול בה.

 
19.1.17: שובו של הזיכרון האבוד

על הדחקה ודיסוציאציה, על מה שגורם לזיכרונות להיעלם ועל מה שגורם להם לחזור, ועל ההתמודדות של מערכת הטיפול ומערכת המשפט עם האתגר המורכב של זיכרונות מודחקים.

 
2.2.17: אני כבר לא זוכר

על מחלת אלצהיימר ומחלות אחרות הפוגעות בזיכרון, על ההתמודדות עם הזיכרון הדועך, על הטיפול במחלות זיכרון, ועל דרכים בהן ניתן לשפר את הזיכרון שלנו.